Dengesiz hava koşullarına bağlı oluşan nemden yamulma meydana gelir.Tamamen budaklarından ayrılmamış finger jointli malzemede budak kaynaklı yamulmalar olabilir.

Kapı sereni üretimi için kullanılacak en iyi ağaç ladin keresteden üretilendir. Çam ve ladinde bulunan yüksek nem oranı kapı sereni ve kapıları daha güçlü hale getirir.

Lamine, lamine kiriş, mobilya, kapı, ahşap masif panel ( finger jointli malzeme ), çardak, pergule, çocuk oyuncakları, montessori çocuk yatak gibi birçok alanda kullanılır.

Kapı sereninin üzerinde pres esnasında oluşan ve sıcaklıkta genleşen havanın pres kalitesini olumsuz şekilde etkilememesi için kanallar açılır. Isınan hava bu kanallar yardımıyla kapı sereni üzerinden atılarak düzgün bir pres ve yapıştırma yüzeyinin sağlanmasında çok etkilidir.Genellikle 5x5 mm hava kanalı açılır.

 

 

 

Kapı; seren, petek ve panelden oluşmaktadır. Fakat en önemli görev ahşap kısmına yani ahşap serene aittir. Kapı yapımında kullanılacak serenler çerçeve haline getirilir. Serenden yapılmış çerçevenin içine dolgu malzemesi olarak kapı peteği yerleştirilir ve kapı panelini her iki yüze de yapıştırma kaidesiyle preslenir ve kapı kanadı oluşmuş olur. Buna göre kapı sereninin önemi çok büyüktür

Panel kapıların içlerindeki ağaç karkas kısmı kapı serenidir.Serenler köşelerinden birleştirilerek içine arı peteği şeklinde kağıt petek konulup kapı karkası yapılır.

Isıl işlem yapıldıktan sonra kereste üzerine IPPC(Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu)damgasının vurulmasıdır.

(International Standart for Phytosanitary Measures)Uluslararası ticarette kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri ile ilgili zararlıların bulaşması ve yayılması riskinin azaltılması için alınması gereken Bitki Sağlığı önlemlerini açıklar.Isıl işlem fırınlarında, fırınlama yaparak ahşabın çekirdek ısısının 56 dereceye geldikten sonra 30 dk. bekletilerek ahşabın içindeki zararlı böceklerden ve larvalardan arındırılması işlemidir.

Ağacın çeşidi,yetiştiği bölge,yetişme,büyüme yılı,kesim şekli,fırınlanması,fırınlandıktan sonra saklama koşulları,kerestenin sınıflandırılması ve fiyatı keresteyi kaliteli kılan faktörlerdir.

Fırınlandıktan sonra 4 tarafı planyalanan kerestedir.

Kerestenin kalınlık x genişlik x boy ölçüldüğünde boya eklenen testere payıdır.

Kerestede ölçülen kalınlık x genişlik x boy ölçüsü net ölçüdür.

Yukarı Çık